You are currently viewing Umiejętności, których nie uczą w szkole

Umiejętności, których nie uczą w szkole

Dzieci uczą się w szkole dokładnie tego… Czego się uczą. Wypełnione po brzegi programy nie pomieszczą zresztą niczego więcej. Dlatego tak ważne jest, żeby środowisko rodzinne współpracowało ze szkołą, w przekazywaniu dzieciom tego, czego nie znajdą w podręcznikach. Jednak biorąc pod uwagę fakt, jak często będą korzystać np. z rozwinięcia liczby Pi, w porównaniu z bardziej powszechnym PITem – mogą pojawić się obawy. Obawy przed tym, że po zakończeniu szkoły czeka je trudne zderzenie z rzeczywistością, której nie uczą w szkole. O jakich umiejętnościach mowa?

Kodowanie

Bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie – środowisko życia jest cyfrowe. Dlatego brak podstawowej wiedzy o kodowaniu jest przez wielu badaczy porównywane do współczesnej odmiany analfabetyzmu. Mimo to znaczna część szkół nadal nie uczy tej umiejętności lub robi to w bardzo okrojonej formie.

Podstawy finansów

Wbrew pozorom nie będą to skomplikowane zasady funkcjonowania funduszy czy akcji, ale niezbędna wiedza o prowadzeniu budżetu domowego. Wielu dorosłych nie radzi sobie z tym wystarczająco dobrze i nie posiada wiedzy, którą mogliby przekazać najmłodszym. Podobnie ma się sytuacja z zaciąganiem pożyczek czy kredytów.

Netykieta

Ciągłe bycie online nie oznacza, że dzieci wiedzą, jak poruszać się w tej przestrzeni. Potrzebne są im zasady życzliwości, poszanowania prywatności i radzenia sobie z wszechobecną krytyką.

Umiejętność przetrwania

Dzieci mogą bez trudu wykonać test i zapamiętać (nudne) fakty, ale czy wiedziałyby, jak znaleźć wodę, gdy staną oko w oko z dziką przyrodą? Czy potrafią łowić ryby? Zatrzymać silne krwawienie? Prawidłowo wykonać resuscytację? Podążać za mapą bez wsparcia GPSu? Taką wiedzę powinno się przekazywać już w pierwszych latach szkoły!

nie uczą w szkole
foto. @daiga_ellaby

Prace domowe

Chodzi tutaj o podstawy gotowania, które wykraczają poza obsługę mikrofalówki czy czajnika 🙂 Podobne trudności sprawia w dorosłym życiu – udrożnienie zatkanej rury czy złożenie komody z IKEI.

Zarządzanie czasem

Skuteczne metody uczenia się, dobra organizacja własnych notatek czy osiągnięcie wyższego poziomu produktywności – to umiejętności niezbędne w dorosłym życiu. Niestety to wiedza, której nie uczą w szkole lub nie dzieje się to w sposób bezpośredni.

Koncentracja

Wszyscy wiemy, że jest ważna. W dobie multitaskingu – nawet niezbędna. Pytanie tylko, czy koncentracji można się nauczyć w szkole, zamiast tylko wymagać jej od uczniów? Prowadzenie wielu konwersacji w różnych social mediach jednocześnie – nie jest najlepszym nauczycielem, jednak właśnie takie są obecne realia.

Radzenie sobie z niepowodzeniami

Uczniowie są notorycznie wynagradzani za sukcesy i karani za porażki. Jaką lekcję można wynieść z takich doświadczeń? Wiele z najważniejszych lekcji w naszym życiu – wynika z pozornie największych niepowodzeń.

nie uczą w szkole
foto. @anitaaustvika

Umiejętności komunikacyjne

Dzieci znalazły się w świecie cichej komunikacji. Ich umiejętności komunikacji osobistej, takie jak nawiązywanie znajomości i kontaktowanie się z innymi ludźmi, może wymagać wsparcia. Biorąc pod uwagę fakt, jak zdolność efektywnej komunikacji wpływa na każdy aspekt życia, zaskakujące jest to, jak mało uwagi poświęca się tej umiejętności w szkole.

Negocjowanie

Jeśli nie dołączyliśmy do młodzieżowych organizacji czy wolontariatów – prawdopodobnie nigdy nie nauczyliśmy się prawdziwej sztuki negocjacji. To zadziwiające, ponieważ jako dorośli będziemy potrzebować tych umiejętności w rozmaitych sytuacjach, zarówno osobistych, jak i zawodowych.

Inteligencja emocjonalna, której nie uczą w szkole

Czy uczniowie zastanawiają się nad swoimi emocjami? Wewnętrznym światem bardzo często – trudnych uczuć? Jeśli tak, często się do tego nie przyznają. Dlatego nie ma chyba bardziej wymagającego wsparcia obszaru – niż zrozumienie lęku i radzenie sobie ze stresem wśród dzieci i młodzieży. Jeśli uważność i świadomość emocjonalna byłyby równie ważne dla programu nauczania, co zasady dynamiki czy odmiana przez przypadki, moglibyśmy po prostu wychować zdrowsze pokolenie młodych ludzi.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Patrycja

    Bardzo mądre przemyślenia, a jakie na czasie.

Dodaj komentarz