You are currently viewing 8 zasad tworzenia wypowiedzi pisemnych

8 zasad tworzenia wypowiedzi pisemnych

Maturalne wypracowania – czy znasz te zasady? #matura2023 #jezyk_angielski

No hej, zabieramy się za maturę.

Zanim jednak omówimy poszczególne typy wypowiedzi pisemnych, zastanówmy się wspólnie czy znasz ogólne zasady pisania i redagowania tekstu?

  1. ✍️ Zastanów się co chcesz osiągnąć swoim tekstem. Czy jest to informacja dla kogoś? Może Ty musisz uzyskać jakieś informacje? Od celu Twojego tekstu zależy dobór formy, słownictwa oraz form gramatycznych. W innym czasach stworzysz sprawozdanie, a w innych opisanie wakacji. Innych zwrotów będzie wymagać od ciebie tekst argumentacyjny, a innego list formalny.
  2. ✍️ Pamiętaj, aby zachować odpowiednią formę i treść. Twoja wypowiedź pisemna na maturze musi stać się harmonijną całością. Czyli…nie napiszesz ogłoszenia w stylu listu formalnego. Wiadomo.
  3. ✍️ Język mówiony vs. pisany. Pamiętaj, że tutaj również pojawiają się różnice. Każdy tekst ma swoje charakterystyczne zwroty i wyrażenia, które niekoniecznie używasz w wypowiedzi ustnej.
  4. ✍️ Planuj. Zanim przystąpisz do pisania wybranej wypowiedzi, spróbuj ułożyć plan tekstu. Do tego między innymi służy brudnopis w arkuszu egzaminacyjnym. Pamiętaj, że każdy argument lub opisywane wydarzenie powinno logicznie wynikać z poprzedniego… Oraz łączyć się z następnym. I nieważne czy tworzysz krótką czy dłuższą wypowiedź.
  5. ✍️ Jedna myśl = jeden akapit. Zasadniczo. Pierwsze zdanie w akapicie stanowi również rodzaj wprowadzenia do niego. A później już tylko rozwijasz…
  6. ✍️ Forma i treść. Jest ważna, ale zauważ że również Cię ogranicza. Jednak pamiętaj, że każdą informację można przekazać na kilka sposobów. Ważne jest aby wybierać te formy gramatyczne i słownictwo, z którym czujesz się pewnie. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości – przeredaguj.
  7. ✍️ Po napisaniu – czytaj! Sprawdź najpierw czy nie przekraczasz limitu słów ustalonego w zadaniu. Sprawdź, czy tekst ma odpowiednią formę i czy zawiera wszystkie elementy zawarte w poleceniu. Przeczytaj ostatni raz od końca, aby wyłapać wszystkie literówki. Wtedy skupiasz się na pisowni, a nie znaczeniu słów. Super, jeśli tekst uda Ci się przeczytać chociaż dwukrotnie.
  8. ✍️ Nanieś poprawki i przepisz na “czysto”. I trzymaj kciuki za świetne wyniki. 🙂

Dodaj komentarz