You are currently viewing Studencie! Notuj ręcznie!

Studencie! Notuj ręcznie!

Widok laptopów i tabletów na sali wykładowej nie dziwi już nikogo. Idąc z duchem czasu sięgamy po coraz nowocześniejsze narzędzia. Wykładowcy i naukowcy są jednak zgodni: Studencie! Notuj ręcznie!

Szybko czy efektywnie

Spisywanie wykładu na klawiaturze pozwala na jego zapisanie niemal słowo po słowie. Odbywa się to jednak w sposób mechaniczny, praktycznie całkowicie eliminując proces myślowy. Takie notatki będą co prawda dłuższe i bardziej dokładne niż ręczne, ale również i mniej efektywne. Ręczne sporządzanie notatki wymaga większego wysiłku oraz skupienia. Pisząc ręcznie musimy na bieżąco analizować docierające do nas komunikaty, a następnie przetwarzać je w sposób umożliwiający zapisanie tylko tych najistotniejszych informacji.

Pisz krócej, ucz się szybciej

Badania naukowe udowodniły niejednokrotnie, że sporządzane ręcznie notatki są krótsze, ale ich autorzy zapamiętują o wiele więcej materiału niż koledzy notujący w sposób cyfrowy. Ręczne pisanie zmusza nas do wolniejszego tempa, ale tym samym daje czas potrzebny na uporządkowanie myśli i wybranie tych najistotniejszych do utrwalenia. Co więcej, pisząc ręcznie nasz mózg wytwarza połączenie pomiędzy zapisywanymi informacjami a sposobem zapisu, dzięki czemu ułatwia ich późniejsze przypomnienie sobie w razie potrzeby.

Udowodniono również, że dzięki odręcznemu sporządzaniu notatek, również dłuższe formy wypowiedzi pisemnej cechują się bogatszym słownictwem, większą wnikliwością oraz lepszą argumentacją.

Nie daj się rozproszyć

Obecność na sali wykładowej laptopów, smartfonów oraz tabletów sprzyja rozproszeniu. Zupełnie bezwiednie sięgamy do aplikacji, które skutecznie odciągają naszą uwagę od treści prowadzonych zajęć. Nawet, gdy wydaje nam się, że notujemy słowo po słowie wygłaszany wykład, odbywa się to bez większej wartości dla stanu naszej wiedzy. Warto sięgnąć po bardziej tradycyjne metody notowania i pracując w skupieniu zapamiętać więcej już podczas zajęć. Potem przyswojenie wiedzy z odręcznych notatek przed egzaminem będzie czystą formalnością, a czas zaoszczędzony na zbędnym zakuwaniu, możemy spożytkować w przyjemniejszy sposób.

Dodaj komentarz