You are currently viewing Nauka języka obcego: 6 pomocnych nawyków

Nauka języka obcego: 6 pomocnych nawyków

Czy zastanawiacie się czasem: co sprawia, że jednym nauka przychodzi łatwiej, a innym trudniej? Obserwując skuteczność, z jaką osoby z pierwszej grupy nabywają nowe kompetencje – nasuwa się jeden zasadniczy wniosek. Mianowicie: nauka języka obcego przychodzi im z niesamowitą lekkość i przy minimalnym wydawałoby się wysiłku. W praktyce jednak wszystko sprowadza się do kilku prostych nawyków, które wystarczy wprowadzić do swojego planu dnia. Poniżej znajdziecie listę 6 takich nawyków, które pomogą Wam w nauce języka obcego.

1. Korzystanie z technologii

Chodzi tutaj konkretnie o asystenta głosowego, takiego jak Google Home czy Alexa. Ich obsługa wymaga od Wam posługiwania się językiem angielskim i to w sposób poprawny gramatycznie. Tylko właściwie wydane polecenia spotkają się z konkretną reakcją urządzenia. Wasze umiejętności sprawdzane są zatem na bieżąco.

2. Werbalizowanie sytuacji

Czy często zastanawiacie się na głos, na jakie śniadanie macie w danym dniu ochotę? Co dziś na siebie włożycie itd.? To doskonała okazja to tego, żeby w takich sytuacjach posługiwać się językiem obcym. Możecie wtedy wykorzystywać nowo poznane słownictwo czy doskonalić swój akcent. Ważne, że używacie wtedy języka obcego w sposób naturalny i nabieracie pewności siebie w mówieniu.

3. Prowadzenie kalendarza

Bycie zorganizowanym wymaga korzystania z planera, kalendarza czy notatnika. A co powiecie na to, żeby prowadzić je w języku obcym? To świetny sposób do wyrobienia w sobie nawyku pisania po angielsku. Pozwala także na wykorzystanie każdej nowej struktury na własnym przykładzie, który dużo łatwiej będzie Wam zapamiętać.

4. Aktywność w social mediach

Prowadzenie vloga możecie urozmaicić „dniami językowymi”. Bez względu na rodzaj publikowanych przez Was treści, to ciekawy sposób na zaangażowanie swoich odbiorców. Podobnie ma się sytuacja w przypadku konta na Facebooku czy Instagramie. Opowiadając innym o swoich doświadczeniach w nauce języka obcego, możecie zachęcić ich do podejmowania podobnych wyzwań. Zyskacie wtedy dodatkową motywację w kierunku systematyczności.

5. Materiały video

Każdy dzień może być dla Was doskonałą okazją do osłuchania się z językiem obcym. Możecie śledzić ciekawe kanały na Youtube, prowadzone po angielsku. W ramach wieczoru filmowego można też zrezygnować z napisów do ulubionego serialu. Nawet prosty tutorial czy projekt DIY bez trudu przekształcicie w interesującą lekcję. Kto powiedział, że macie korzystać z materiałów typowo edukacyjnych?!

6. Słuchanie muzyki

Wasze ulubione piosenki również mogą stać się okazją do wyrobienia w sobie dobrych nawyków, wspierających naukę języka obcego. Wystarczy włączyć w nich funkcję karaoke i przyłączyć się do wybranego artysty lub śledzić wzrokiem tekst piosenki. Czasem trudno jest wychwycić sens śpiewanych słów, a mając przed sobą tekst, będziecie w stanie dostrzec ich szerszy kontekst.

Wystarczy teraz konsekwentnie wprowadzać powyższe nawyki do swojego rozkładu dnia, a niebawem pojawią się u Was pierwsze efekty. Bez obaw, nie musicie wdrażać ich wszystkich jednocześnie. Nauka języka obcego jest przecież procesem, w którym liczy się przede wszystkim systematyczność.

Dodaj komentarz