Sztuka pięknego pisania, jaką jest kaligrafia, powoli wraca do łask. Pismo ręczne, określane jako kaligraficzne – to przede wszystkim właściwe proporcje liter, regularne odstępy między słowami oraz artystyczne zdobienia. Coraz więcej osób chce nauczyć się kaligrafii. Pomijając fakt, że to bardzo satysfakcjonujące i przyjemne dla oka zajęcie – kaligrafia może być nie tylko ciekawym urozmaiceniem notatek, czy prowadzonego przez nas kalendarza, ale także doskonałym narzędziem pobudzającym wyobraźnię.
Jak nauczyć się kaligrafii?
Zdobycie wiedzy i potrzebnych w kaligrafii umiejętności – może się odbywać na 2 sposoby. Podobnie jak w każdym innym przypadku, kiedy uczymy się czegoś nowego: możemy zrobić to przy wsparciu osób doświadczonych (np. nauczycieli) lub samodzielnie. Na polecenie zasługuje jednak ta druga opcja, ponieważ daje większą szansę na wypracowanie własnego kroju pisma, a przecież głównie dlatego chcemy uczyć się kaligrafii.
Powstało wiele książek, blogów, kanałów na Youtube, a nawet kursów online – stworzonych z myślą o samodzielnej nauce kaligrafii. W dodatku uczą wszystkiego krok po kroku, od wyboru odpowiednich przyborów piśmienniczych (polecałam je na prezent dla nauczyciela :)) przez papier, aż po konkretne techniki i kroje pisma. Wszelkie samouczki warto co jakiś czas uzupełniać warsztatami na żywo, które są świetną prezentacją wszelkich nowinek i okazją do wymiany doświadczeń.
Co jest potrzebne, żeby zacząć?
Na początku warto uzbroić się w cierpliwość. Kaligrafia jest swego rodzaju sztuką, która wymaga wielu godzin ćwiczeń, okraszonych małymi niepowodzeniami. Dlatego dobrze jest już na początku przygotować się na to, że pewne rzeczy nie wyjdą nam od razu, a już na pewno nie będą idealnym odzwierciedleniem wzoru, którym się inspirujemy. Będzie to oczywiście etap przejściowy i dokładnie tak trzeba to traktować w momencie nauki.
Co z narzędziami do pisania? Na starcie przygody z kaligrafią wystarczą nam pisaki Pentela. Wybierając pisaki pędzelkowe, możecie cieszyć się ich elastyczną końcówką, która bardzo miękko sunie po papierze. W zależności od stopnia nacisku – szerokość linii się zmienia, co daje niemal nieograniczone możliwości pisania. Dlatego bardzo lubię z nimi pracować, nie tylko podczas tworzenia kaligrafii.
Dlaczego warto zainteresować się kaligrafią?
Przyszedł czas na naukowy konkret, który potwierdza myśl przewodnią tego wpisu, a mianowicie: pisanie ręcznie jest niezbędnym wyznacznikiem prawidłowego rozwoju intelektualnego. Wspiera koncentrację, poprawia pamięć, działając jednocześnie relaksująco. Dzieci, które są wprawne w pisaniu – osiągają lepsze wyniki w szkole, a sama nauka przychodzi im zdecydowanie łatwiej.
Wszystko, co zapisujemy ręcznie – zostaje przecież w naszych głowach na dłużej! Czemu więc nie postarać się o to, żeby przy okazji samo pismo było przyjemne dla oka?