You are currently viewing Dlaczego Twoje dziecko powinno rysować i pisać ręcznie?

Dlaczego Twoje dziecko powinno rysować i pisać ręcznie?

Współczesny świat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi proponując liczne ułatwienia. Niemal całe życie możemy zamknąć w chmurze i mieć dostęp do niego z dowolnego urządzenia niezależnie od pory dnia oraz miejsca, w którym się znajdujemy. Jednak to, co pomaga dorosłym, może wyrządzić szkodę dzieciom.

Coraz częściej spotykane są także szkoły, w których uczniowie najmłodszych klas porzucają tradycyjne zeszyty i pióra na rzecz nowoczesnych technologii. Dlaczego to takie ważne, aby nie pozbawiać dzieci etapu nauki pisania oraz rysowania metodami znanymi od dekad?

Rodzicu, daj swojemu dziecku kartkę oraz kredki

Dzieci uczą się świata poprzez jego obserwację. Od pierwszych dni mały człowiek kształtowany jest przez otoczenie, w którym się rozwija. Aby zapewnić mu zrównoważony i niczym niezakłócony rozwój, musimy pozwolić na poznawanie świata we własnym tempie oraz wszelkimi dostępnymi sposobami.

Rysowanie, które początkowo z perspektywy dorosłych przypomina chaotyczne linie kreślone bez większego sensu, jest niezastąpionym elementem kształtowania intelektualnego oraz psychoruchowego naszego dziecka. Poprzez rysowanie dziecko wzmacnia swój rozwój emocjonalny i eksploracyjny, rozwija umiejętności motoryczne, wspiera koordynację mózg – ręka – oko i uczy się wytrwałości oraz pracy w skupieniu. Rysując, dziecko nie tylko się wycisza i uspokaja, ale ma również szansę na wyrażenie swoich emocji; werbalizuje uczucia i obserwacje, których nie potrafi jeszcze okazać w inny sposób. To właśnie rysowanie jest jedną z pierwszych i najbardziej podstawowych form komunikacji. Nie tylko rozbudza wyobraźnię, ale również stanowi wstęp do nauki pisania.

Dlaczego to takie ważne, aby uczniowie pisali ręcznie?

Całkowite porzucenie pisania ręcznego na rzecz nowoczesnych technologii jest zdaniem naukowców bardzo szkodliwe dla dzieci i młodzieży. Nauka ręcznego pisania wspiera rozwój obszarów mózgu odpowiedzialnych za myślenie kreatywne i abstrakcyjne. Uczy cierpliwości oraz pracy w skupieniu. Wpływa korzystanie na zdolność koncentracji i poprawia pamięć. Wspomaga także naukę czytania, a dzieci piszące ręcznie wykazują się większą pomysłowością oraz szerszym zasobem słów niż te, które przede wszystkim piszą na klawiaturze. Łatwiej jest również przyswajać wiedzę z notatek sporządzanych własnoręcznie, ponieważ część materiału zostaje utrwalona już na etapie jego przenoszenia na papier.

Korzystajmy z dobrodziejstwa nowoczesnych technologii, ale nie zapominajmy o jakże ważnym etapie w rozwoju każdego dziecka, jakim jest nauka pisania ręcznego.

Dodaj komentarz