You are currently viewing 6 filmów, które pomogą Ci w nauce języka angielskiego

6 filmów, które pomogą Ci w nauce języka angielskiego

Większość z nas zna dość dobrze amerykański angielski, w tym amerykański slang, bo trudno uciec od amerykańskich filmów czy programów telewizyjnych. Ale co z brytyjskim slangiem? Jeśli ktoś opisałby cię jako “fit bird”, czy uznałbyś to za komplement czy obelgę?

Brytyjski angielski może być całkiem inny, nie tylko w słowach, których ludzie używają, ale w sposobie, w jaki mówią, od codziennych wyrażeń do terminów używanych podczas zwracania się do osób, których nie znasz.

Jak więc nauczyć się brytyjskiego angielskiego? Zacznijmy od ośmiu filmów.

Filmy to świetny sposób na naukę angielskiego, ponieważ możesz zaangażować swoje zmysły: wzroku i dźwięku w tym samym czasie, aby lepiej zrozumieć słowo lub frazę. Oto jak najlepiej wykorzystać to „kinowe doświadczenie”:

#1: Oglądaj z napisami (angielskimi)

Oglądaj z napisami w języku angielskim. Dzięki temu dowiesz się, jak pisze się dane wyrażenie lub czasownik frazowy, co jest przydatne, gdy natkniesz się na zwrot lub określenie, które może wydawać się całkowicie bezsensowne (co może się zdarzyć, gdy używamy idiomów). Korzystanie z napisów może również pomóc w wymowie, ponieważ możesz przeczytać słowo i usłyszeć, jak ktoś je wypowiada w tym samym czasie.

Co więcej, czytanie napisów pomaga również przy próbie zrozumienia akcentu, ponieważ wiele osób uważa brytyjskie akcenty za bardziej wymagające.

#2: Szukaj wskazówek wizualnych

Powodem, dla którego filmy mogą być naprawdę użyteczną metodą nauki jest to, że otrzymujesz wiele wizualnych wskazówek dotyczących znaczenia danego słowa. Na przykład, jeśli postać wyciąga ręce z kieszeni i marudzi, że jest “skint”, możesz zgadnąć, że oznacza to, że nie ma żadnych pieniędzy.

Tych wizualnych wskazówek nie znajdziesz podczas czytania, więc oglądanie czegoś może być świetnym sposobem na rozbudowanie słownictwa “konwersacyjnego”.

#3: Znajdź filmy, które Cię interesują

Zawsze powtarzam moim uczniom, że najlepszym sposobem na naukę angielskiego jest robienie rzeczy, które lubimy robić… tyle że po angielsku. Odnosi się to również do filmów. Podczas gdy poniższa lista zawiera filmy z różnych  gatunków, Ty możesz wyszukać filmy, które są podobne do tych, którymi interesujesz się w rodzimym języku – zawsze łatwiej jest się czegoś nauczyć, gdy jesteśmy tym zainteresowani, ponieważ nie odbieramy tego jako nauki. Proste!

Filmy dla początkujących:

Wallace and Gromit: The Curse of the Were-Rabbit:

Ten film jest klasykiem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przedstawiona w technice poklatkowej historia podąża za Wallace’em i jego psem Gromitem, którzy spotykają królika, który kradnie warzywa z ich ogrodu  i wyruszają na misję, aby go uwięzić. Angielski w filmie jest bardzo prosty, ale humor jest często dość wyrafinowany. Zwyczaje i interakcje bohaterów są typowe dla angielskich wsi, więc jest to świetny film, od którego można zacząć naukę angielskiego.

Ogólnie rzecz biorąc, polecam filmy animowane, ponieważ angielski jest dość podstawowy –  są one skierowane do dzieci. Możesz również spróbować “Chicken Run”, “Flushed Away” lub, stary klasyk, “Watership Down”.

Four Weddings and a Funeral:

Chociaż nie jest to współczesny wybór, jest to jeden z najbardziej znanych brytyjskich filmów. Charakteryzuje się typowym dla Wielkiej Brytanii czarnym humorem, a także pokazuje, jak bardzo kultura brytyjska różni się od amerykańskiej. Na przykład w tym, jak postać Hugh Granta często nieumyślnie obraża ludzi. Lekkość filmu (minus, oczywiście, scena pogrzebu) sprawia, że jest on łatwy do przebrnięcia – nawet nie zdajesz sobie sprawy, że oglądasz film w obcym języku!

Filmy dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie średniozaawansowanym:

28 Days Later

Dla tych z Was, których nie interesują tak bardzo dramaty czy komedie, polecam ten horror. Jest o wirusie przejmującym planetę (brzmi znajomo?), który zmienia ludzi w zombie. Z mniejszą ilością dialogów niż większość filmów komediowych lub dramatycznych, ten film jest świetny do poprawy zrozumienia brytyjskich akcentów. Jeśli jesteś zaintrygowany Londynem jako miastem, film pozwala również wyobrazić go sobie całkowicie opuszczony

Love Actually

Ten film jest świetny do nauki nieformalnych zwrotów, slangu i wyrażeń używanych przez Brytyjczyków. Pokazuje również różne brytyjskie (i irlandzkie) akcenty, więc można się zapoznać z szerokim zakresem brytyjskich sposobów mówienia. Zalecam oglądanie tego filmu z napisami, nawet jeśli jesteś na poziomie zaawansowanym, ponieważ film używa wielu slangowych terminów znanych tylko Brytyjczykom.

P.S. Ten film zawiera sceny z nagością, dyskusjami o czynnościach seksualnych i przekleństwami, więc unikaj pokazywania go swoim dzieciom.

Filmy dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym:

Trainspotting

Ten film jest świadectwem wszystkiego, co wspaniałe w brytyjskim kinie – zabawny, mroczny, ostry i pięknie napisany, zamieniający slang i kolokwializmy w rodzaj poezji. Akcja Trainspotting toczy się w Szkocji i opowiada o gangu uzależnionych od heroiny, którzy popełniają drobne przestępstwa, aby sfinansować swój narkotykowy nałóg.

Oglądając ten film, nauczysz się niezliczonych wyrażeń (używanych zarówno w Szkocji, jak i w Anglii) i ogólnie zdobędziesz zrozumienie antyestablishmentowej subkultury, która miała się najlepiej w latach 90. Zdecydowanie polecam oglądanie tego filmu z napisami, ponieważ slang i akcenty stanowią wyzwanie, nawet dla doświadczonego brytyjskiego użytkownika języka angielskiego.

Attack the Block

Ten film to świetna komedia i horror w jednym. Opowiada o grupie kosmitów, którzy atakują uliczny gang w południowym Londynie. Film zawiera szczególnie silne akcenty południowo londyńskie i wykorzystuje szereg wielokulturowych slangów typowych dla nastolatków, więc poleciłabym go zaawansowanym uczniom, którzy chcą lepiej poznać londyńskie akcenty i wyrażenia.

K.P-B.

Dodaj komentarz