You are currently viewing Wakacyjne TOP 5 Podcastów, które musisz wysłuchać

Wakacyjne TOP 5 Podcastów, które musisz wysłuchać

Podcasty są idealnym medium do opowiadania historii, przywracając nam jedną z najstarszych form rozrywki ludzkości – ustne przekazywanie historii.

Świetne podcasty zawsze nas porywają, ale jest coś szczególnego w tych wszystkich “krótkich seriach”, które popychają nas  jeszcze bardziej do słuchania “na umór”.

Z jasno zarysowanym początkiem, środkiem i końcem, podcast z ”krótkiej serii”, jak to definiujemy, jest zamkniętą historią opowiedzianą w pięciu lub kilku więcej odcinkach. Wiele z tych, które znalazły się na naszej liście, ma jeszcze inne sezony poruszające różne tematy. My jednak zdecydowaliśmy się na przedstawienie Tobie najlepsze z najlepszych. (Naszym zdaniem).

Najwyraźniej w kategorii “krótkich” podcastów dominują takie gatunki jak true crime i documentary. My jednak postaraliśmy się, by znalazły się tu pozycje z wielu gatunków, w tym z literatury pięknej, historii, kultury i komedii.

Bez względu na to, czy chcesz się rozerwać podczas sprzątania, grania, kąpieli, dojazdów do pracy, długiego lotu lub podróży, czy po prostu potrzebujesz odwrócenia uwagi, gwarantujemy, że te rekomendacje zdziałają cuda, i umilą Twój czas.

1. Will be WILD

Co to jest i dla kogo jest: Treściwe podsumowanie zdarzeń, które miały miejsce 6go stycznia, zawierające szeroki zakres perspektyw ludzi, którzy byli tam w okresie poprzedzającym, podczas ataku i w gąszczu jego następstw.

O czym to jest: Powstanie na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku sprawiło, że wielu zadaje sobie to samo pytanie: Jak to się mogło stać? Ten ośmioodcinkowy film przygotowany przez Pineapple Studios and Wondery doskonale i przekonująco odpowiada na to pytanie. Prowadzący Andrea Bernstein i Ilya Marritz wnoszą poczucie człowieczeństwa do swoich relacji z ludźmi, którzy byli najbliżej historycznego ataku. Wywiady obejmują zarówno zaniepokojonych członków rodzin, którzy ostrzegali FBI przed potencjalną przemocą, o której słyszeli, jak i urzędników państwowych, którzy słuchali i próbowali wysyłać alarmy o zagrożeniu terroryzmem domowym, a nawet niektórych zwolenników Trumpa, którzy uczestniczyli w wiecu. Jeśli myślisz, że słyszałeś już wszystko, jeśli chodzi o tę jedyną w swoim rodzaju historię, Will Be Wild ujawni, jak wiele musimy się jeszcze dowiedzieć o tym, co wydarzyło się tego dnia – i co to oznacza dla przyszłości amerykańskiej demokracji.

Długość: Osiem 40- do 45-minutowych odcinków.

2. Root of Evil

Co to jest i dla kogo jest: Opadające jak szczęka i wyjątkowo osobiste śledztwo w sprawie jednego z najbardziej niesławnych morderstw w historii Ameryki. Czyli dla wszystkich fanatyków True Crime.

O czym to jest: Pomimo bycia koneserem makabrycznych treści typu true crime, nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z czymś takim jak ten podcast. Pozostawia on niejednego miłośnika historii o morderstwach zarówno ze słyszalnym sapaniem, jak i niekontrolowanym płaczem. Root of Evil to z jednej strony relacja z pierwszej ręki o wyniszczającej rodzinnej traumie pokoleniowej, z drugiej  pasjonujące śledztwo w sprawie morderstwa Czarnej Dalii, które wstrząsnęło Los Angeles w 1947 roku. Siostry Rasha Pecoraro i Yvette Gentile zabierają nas w swoją podróż, aby rozwikłać sieć fatalnych kłamstw i przerażających nadużyć, które prześladują ich rodzinę od dziesięcioleci. W centrum tego wszystkiego znajduje się George Hodel; siostry stawiają pytania nie tylko o jego wewnętrzne zło, ale o to, co urodzenie się w tzw. “jądrze zła” oznacza dla niewinnych ludzi przez nie wychowanych. Nie przejmuj się, jeśli pierwsze kilka odcinków będzie trudne do śledzenia; to wszystko jest częścią doświadczania tej dezorientującej sagi rodzinnej.

Długość: Osiem 35- do 60-minutowych odcinków.

3. The Habitat

Co to jest lub dla kogo jest: Ci, którzy chcą uciec na inną planetę, nie oddalając się zbytnio od domu.

O co chodzi: The Habitat jest jak gdyby NASA zrobiła sezon Big Brothera. 😊

 Sześciu uczestników (albo ochotników) decyduje się na udział w eksperymencie, w którym odgrywają rolę załogi astronautów żyjących na Marsie. Przez cały rok ta szóstka nieznajomych dzieli bardzo małe pomieszczenia, symulując misję kosmiczną, która w rzeczywistości stacjonuje na odległej górze na Hawajach. Lynn Levy prowadzi nas przez ich doświadczenia, wykorzystując dzienniki audio, które każdy z nich musiał codziennie zapisywać. Jest to mieszanka egzystencjalnych rozważań i staromodnych dramatów ludzkich w reality TV.

Długość: Siedem 30-minutowych odcinków (z jednym odcinkiem bonusowym).

4. Broken Harts

Co to jest i dla kogo jest: Niewyobrażalna, śmiertelna tragedia obierana jak warstwy cebuli, by ujawnić większe społeczne bolączki Stanów Zjednoczonych.

O czym to jest: W 2018 roku samochód przewożący szóstkę adoptowanych czarnych dzieci białej pary lesbijek został znaleziony rozbity na dnie klifu na kalifornijskiej autostradzie. Nikt z rodziny Hartów, w tym rodzice adopcyjni, nie przeżył. Jeśli ta historia brzmi niejasno, prawdopodobnie oglądaliście jej fabularyzowaną wersję, która była bazą premierowego odcinka Atlanta Season 5. Przedstawiając wydarzenia i ludzi, którzy doprowadzili do tego, co później zostało uznane za morderstwo-samobójstwo, podcast bada szereg skomplikowanych i ważnych kwestii społecznych, z którymi mamy do czynienia dzisiaj. Przedstawia realne koszty ludzkich zbyt często wyabstrahowanych problemów, takich jak polityka tożsamości, zepsuty amerykański system opieki zastępczej, niedostrzegana przemoc domowa w związkach LGBTQ, a nawet piękne kłamstwa, które wypowiadamy w mediach społecznościowych, aby to wszystko ukryć. Długość: Dziewięć 30- do 45-minutowych odcinków.

5. You’re wrong about

Co to jest i dla kogo jest: Dla wszystkich nerwów i spragnionych popkulturowych newsów.

O czym to jest:  Po części historia, po części polityka, a po części zawsze zabawne historie. Prowadzony przez Sarah Marshall i Michaela Hobbesa program You’re Wrong About opowiada o ważnych wydarzeniach z niedawnej i tej odległej przeszłości, ignorując plotki, spiski i powszechne wyobrażenia. Jeśli chcesz sprawdzić, jak dobra jest twoja pamięć o Y2K, panice snajperów w Waszyngtonie czy Marii Antoninie, posłuchaj tego programu i przekonaj się, jak wiele (nie) wiesz. 😉

Długość: raczej dlugi, okolo 60 odcinkow 60 minutowych.

Podziel sie z nami Twoimi ulubionymi podcastami w języku angielskim.

K.P-B.

Dodaj komentarz