Początek nowego roku to idealny moment, aby zacząć jeszcze raz i prawdopodobnie dlatego tak wiele osób składa postanowienia noworoczne. Często widzimy w nich nowe rozdanie, świetną okazją do wyeliminowania starych i wprowadzenia nowych nawyków, które pomogą nam w rozwoju. Niestety postanowienia są znacznie łatwiejsze do sformułowania niż do ich utrzymania. Dlatego już z końcem stycznia niewiele osób wytrwa w swoich założeniach, podczas gdy cała reszta powróci do starych przyzwyczajeń. Jak przełamać ten schemat?
Po co nam postanowienia noworoczne?
Tylko 1 na 10 osób składający postanowienia uważa, że udało im się zrealizować zakładane cele. Jednak z drugiej strony osoby te 10 razy częściej zmieniają swoje zachowania i nawyki niż ci, którzy takich postanowień nie mieli. Brzmi dość optymistycznie, prawda?
Dołóżmy jeszcze do tego fakt, że charakterystyczne cechy czasowe, określane zazwyczaj jako nowy początek, skłaniają nas do składania sobie obietnic, których nie umiemy dotrzymać. Warto zatem zwiększyć swoje szanse na zrealizowanie postanowień noworocznych.
Poniżej znajdziecie kilka sposobów, które nam w tym pomogą.
Realny cel
Im bardziej konkretny i jednoznaczny będzie nasz cel, tym łatwiej go zrealizujemy. Należy go zatem określić tak, żeby łatwo było mierzyć postępy poszczególnych etapów działania. Im dokładniej zdefiniujemy cel, tym szybciej zaobserwujemy efekty naszej pracy.
Skupienie
Lista, na której znalazły się postanowienia noworoczne – ma prawo być długa. Nie oznacza to jednak, że trzeba robić wiele rzeczy jednocześnie i patrzeć, jak uchodzi z nas motywacyjne powietrze. Dużo lepszym pomysłem okazuje się skupienie na jednym celu w danym momencie.
Stworzenie nowych wzorców zachowań i pożegnanie starych nawyków – wymaga czasu. Skoncentrowanie wysiłków na jednym konkretnym celu sprawia, że staje się on osiągalny. Pamiętaj, że nawet mały sukces – cieszy!
Planowanie
Postanowienia noworoczne nie zrealizują się ot, tak, dlatego warto je szczegółowo zaplanować. Jeśli zaczniemy dążyć do celu, nie mając żadnego planu, możemy szybko się poddać, napotykając nawet najmniejszą przeszkodę czy trudność.
Wystarczy zacząć od zapisania swojego celu: sporządzenia listy rzeczy, które należy zrobić, aby go osiągnąć i odnotowania przeszkód, które mogą się pojawić na naszej drodze. Wiedząc dokładnie, co chcemy osiągnąć i jakie trudności możemy napotkać – będziemy przygotowani na potencjalne problemy, które przestaną oddalać nas od celu.
Cenne doświadczenia
W sytuacji, kiedy po raz kolejny zdecydujemy się sięgać po te same cele, co w minionych latach – poświęćmy trochę czasu na ocenę swoich poprzednich wyników. Które strategie były najbardziej skuteczne? Które z nich zakończyły się niepowodzeniem? Jakie przeszkody wyrastały dotąd przed nami? Zmieniając swoje podejście, zyskujemy większe prawdopodobieństwo realnych wyników.
Motywacja
W pierwszych dniach nowego roku będziemy czuć się pewnie, a motywacja osiągnie przyjemnie wysoki poziom. Na początku być może nie spotkamy się z dyskomfortem czy pokusą związaną z powrotem do starych nawyków. Zmiana wydaje się więc łatwa. Jednak po dłuższych zmaganiach z rzeczywistością, motywacja do utrzymania postanowień noworocznych prawdopodobnie zacznie spadać.
Kiedy stoimy w obliczu takich chwil zwątpienia, przypomnijmy sobie dokładnie, dlaczego to robimy. Co możemy zyskać, osiągając swój cel? Poszukajmy źródeł inspiracji, które pomogą nam wytrwać w postanowieniach.
Tym razem się uda!
Pamiętajmy, że postanowienia noworoczne mają zmienić jakość naszego życia, a tego rodzaju zmiany wymagają czasu. Osiąganie celów, bez względu na ich poziom trudności – jest procesem, który wymaga od nas konsekwencji i systematyczności. Dzięki temu w kolejnym roku pojawi się w nas wdzięczność za to, co osiągnęliśmy i radość na drodze do nowych marzeń!