Informacje mogą być przydatne, a przy tym świetnie się prezentować, ale tylko wtedy, gdy są dobrze przedstawione. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy zdobycie choćby kilku sekund uwagi odbiorcy, jest na wagę złota. Jak to zrobić? Wystarczy tylko przestawić skomplikowane dane w prosty sposób. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Niekoniecznie!
Infografiki potrafią być naprawdę piękne, a jednocześnie nieczytelne. Dzieje się tak dlatego, że brakuje im projektu, który sprawiłby, że informacje w nich zawarte wyczerpują dany temat, a przy tym łatwo się je czyta. Dobra infografika jest w pierwszej kolejności prosta, dopiero później atrakcyjna wizualnie. Oto 7 kroków, które pozwolą osiągnąć ten efekt.
Krok 1: Wybór tematu
Najlepiej zacząć od wybrania tematu lub treści, na których ma się oprzeć infografika. Poza dobrymi pomysłami, które pojawiają się w Waszych głowach, warto pamiętać również o odbiorców. Słuchanie odbiorców przynosi wyraźne korzyści, ponieważ to do nich kierowane są treści. Zajmijcie się problemami i wyzwaniami, poznajcie zainteresowania i ewentualne pytani dotyczące konkretnej branży. Możecie też spojrzeć na trendy w swojej branży, korzystając np. z Google Trends.
Krok 2: Uporządkowanie informacji
Drugim krokiem jest uporządkowanie treści i wybranie najbardziej odpowiednich informacji, atrakcyjnych dla odbiorcy. Jeśli jest to post na blogu, powinniście przeanalizować podstawową strukturę treści i wybrać np. 5 kluczowych elementów. Jeśli jest to zestaw konkretnych danych, trzeba będzie zidentyfikować 8 czy 10 najważniejszych liczb, które mówią najwięcej.
Krok 3: Zaprojektowanie struktury
Zacznijcie od kartki papieru i czegoś do pisania. Na tym etapie będziecie projektować podstawową strukturę infografiki. Nie bójcie się ewentualnych błędów, ponieważ praca nad ogólnym układem wizualnym, wymaga bardzo wielu podejść do tematu. Jednak zawsze najlepiej jest wypróbować strukturę infografiki na papierze, ponieważ bez trudu będzie można tutaj nanosić kolejne poprawki.
Krok 4: Cyfrowe odwzorowanie projektu
Użyjcie prostego edytora graficznego, aby przekształcić swoje szkielety w podstawową strukturę. Te narzędzia sprawdzą się nawet u bardzo początkujących projektantów graficznych. Jeśli jednak boicie się zaczynać od pustego arkusza, możecie skorzystać z gotowych szablonów, które następne dostosujecie. Takie podejście pozwala uzyskać niezbędną bazę, przy możliwie niewielkim wysiłku. Teraz wszystko, co musicie zrobić, to zacząć wypełniać poszczególne miejsca Waszymi treściami, które wcześniej wybraliście.
Krok 5: Wypełnienie treścią
Po uporządkowaniu ogólnej struktury, wyjaśnijcie poszczególne elementy i bloki tematyczne, aby były jak najbardziej zrozumiałe dla odbiorców.
Dodatkowym krokiem, który szczególnie polecam, jest wybranie obrazów, ikon oraz wykresów, który obrazują informacje. Ponieważ infografika jest elementem wizualnym, zawsze powinniście starać się wykorzystywać obrazy, do wzmocnienia swojego przekazu.
Krok 6: Nadanie stylu
Teraz gdy macie już swoją strukturę, treść i wspierające je grafiki, możecie zacząć się dobrze bawić 🙂
Najpierw wybierzcie spójny styl i kolorystykę. Następnie wybierzcie odpowiedni krój pisma. Jest to o tyle ważne, że decyduje o osobowości i czytelności infografiki oraz atrakcyjności całego projektu.
Po określeniu kroku pisma nadszedł czas, aby wybrać odpowiedni schemat kolorów. W powyższej infografice wybrałam miękkie odcienie niebieskiego, zielonego i żółtego, ponieważ chciałam, aby informacja była głównym elementem projektu. Warto ograniczyć się do 2 czy 3 kolorów i używać ich różnych odcieni. Do pracy z kolorami, szczególnie polecam to narzędzie:
Krok 7: Korekta
To już ostatni etap Waszego procesu. Wystarczy wrócić do papierowego szkicu i dokładniej przyjrzeć się projektowi i efektowi końcowemu. Prosty błąd ortograficzny wystarczy, by zepsuć najbardziej idealną infografikę!