You are currently viewing Jak wybrać temat dla infografiki?

Jak wybrać temat dla infografiki?

Wizualizacje są niesamowitym narzędziem do prezentacji danych. Dzieje się tak dlatego, że ludzie pamiętają więcej z tego, co widzą, niż z tego, co czytają. Jest to jeden z powodów, dla których infografiki są popularne w prezentowaniu wielu informacji w skondensowanym, a jednocześnie atrakcyjnym wizualnie formacie.

Jeśli chcecie używać infografiki jako uzupełnienia swoich blogów, artykułów, filmów na YouTube, oficjalnych dokumentów i innych treści cyfrowych, zapoznajcie się ze strategiami wyboru tematów, selekcjonowania informacji oraz wykonania bezbłędnego projektu całej wizualizacji.

Co będzie Wam potrzebne?

Podstawową infografikę można utworzyć za pomocą bezpłatnych narzędzi dostępnych online. Aby pracować na tego rodzaju plikach, potrzebujecie oprogramowania choćby do najprostszej do edycji układu strony i obrazu. Narzędzia takie jak Canva czy Easel.ly lub są dostępne na zasadzie “freebie”, przynajmniiej w wersji podstawowej. Rozwiązania typu InDesign i Sketch są częściej używane przez profesjonalnych projektantów.

Będziecie także potrzebować treści, którą umieścicie na infografice. Zazwyczaj będzie tak, że zaczniecie od napisania treści infografiki przed uporządkowaniem jej w układzie wizualnym. Kiedy napiszecie je wcześniej, łatwiej zrozumiecie zakres informacji, które musicie przedstawić w układzie graficznym. Pomaga to między innymi w rozmieszczaniu i zbudowaniu wizualnej hierarchii przekazu.

Wybór tematu dla infografiki

Jakie cechy powinna spełniać tematyka infografiki, aby dostarczyć odbiorcom wartościowych treści? Przede wszystkim musi być dla nich atrakcyjna. Oceniając temat, zadajcie sobie pytanie o to, co czytelnicy wyciągną po przeczytaniu infografiki jako całości.

Dobra infografika koncentruje uwagę w tym sensie, że wszystkie informacje są połączone w spójną narrację. Infografika ma jasny cel i przedstawia tylko informacje potrzebne do jego osiągnięcia. To nie jest miejsce do prezentacji ogólnych informacji o swojej branży; jest to miejsce, w którym można skupić się na zasadniczym pytaniu i wyczerpująco na nie odpowiedzieć.

infografiki
Rys. Angelika Skotnicka

Jakiej tematyki unikać?

Jeśli zamierzacie zainwestować czas i energię w tworzenie infografiki, warto zwrócić uwagę na kilka tematów, których lepiej unikać. Zwykle zły temat to taki, który nie będzie zbyt interesujący dla czytelników, trzeba go dodatkowo rozwlekać lub w jakiś sposób nim manipulować. Będą to m.in.:

  • Tematy, które są zbyt techniczne lub suche,
  • Zagadnienia, których nie sposób skrócić,
  • Tematy, które nie zawierają wystarczającej ilości informacji,
  • Kwestie kluczowe dla Waszej pracy.

Podstawy projektowania infografik

Nawet jeśli uda Wam się wybrać świetny temat dla infografiki, to podczas jej tworzenia możecie odkryć, że nie prezentuje się zbyt dobrze. Dlatego należałoby w niej uwzględnić kilka najistotniejszych elementów.

  • Tytuł. Nawet najlepsze infografiki mają kiepski odbiór, jeśli posiadają niewłaściwy tytuł. Chwytliwy tytuł budzi w czytelniku potrzebę otwarcia infografiki i zapoznania się z jej zawartością.
  • Kolory i czcionki. Odpowiedni dobór kolorów i czcionek sprawia, że ​​infografika jest łatwa do odczytania, spójna i przyjemna w odbiorze wizualnym.
  • Układ. Właściwy układ pomaga czytelnikom zrozumieć Waszą narrację. Elementy takie jak osie czasu i bloki tekstowe są niezbędnymi narzędziami do skutecznego przedstawiania najważniejszych informacji.
  • Prezentacja danych. Infografiki mogą czasami mieć wiele liczb, co sprawia, że cała ​​prezentacja wydaje się ważna. Musicie jednak zastanowić się, czy czytelnicy dobrze znają kontekst, niezbędny dla zrozumienia statystyk. Wybór odpowiedniego formatu danych pomoże uniknąć zanudzania odbiorców większą ilością informacji, niż są w stanie przyswoić.
  • Tekst. Jego ilość musi być zrównoważona. Produkt końcowy powinien mieć wystarczającą ilość tekstu, aby poprzeć ogólną propozycję wartości, ale nie tak bardzo, aby wywołać efekt przytłoczenia treścią.
  • Grafika. Dzięki temu infografiki są przyjemniejsze do czytania. Idealnie byłoby rysować je samodzielnie (tak jak robię to ja), ale banki ikon czy ilustracji również poradzą sobie z tym zadaniem.

Stworzenie dobrej infografiki jest bardziej pracochłonne niż przygotowanie wpisu blogowego, ale może być znacznie bardziej skuteczne. Zacznijcie od znalezienia dobrych tematów do infografiki. Następnie opracujcie treść i wybierzcie sposoby, które pomogą Wam ją zaprezentować. Na końcu połączcie wszystko w całość i odpowiedzcie sobie na pytanie, czy udało Wam się przekazać przyjemne dla oka informacje, które docenią czytelnicy.

Dodaj komentarz