Czy wiedzieliście, że ponad 65% osób uczy się z materiałów wizualnych? To właśnie wizualizacje ułatwiają mózgowi przetwarzanie informacji, robiąc to znacznie szybciej, niż mowa czy tekst. Z tego względu to właśnie infografiki przykuwają uwagę odbiorców, pozwalając dotrzeć do nich z właściwym komunikatem. Widzicie je wszędzie: od szkolnych klas, po środowiska biznesowe. Ciężko wyobrazić sobie dzień, bez infografik na Facebook’owym czy w innych miejscach w sieci. Dzięki łatwemu dostępowi do oprogramowania graficznego, tworzenie tych interesujących elementów wizualnych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Czym są infografiki?
Infografika jest wizualną formą przedstawiania informacji. Aby tego rodzaju przekaz był możliwie jak najbardziej wartościowy – tekst i obraz muszą się wzajemnie uzupełniać. Bardzo ważny jest tutaj również fakt, że każde z nich bierze równy udział w wyjaśnianiu treści i sprawianiu, aby jej zrozumienie było po prostu łatwiejsze.
Treści przedstawione za pomocą infografik mają na celu zapewnienie możliwie jak największej przejrzystości zawartych informacji. Można dzięki nim przedstawić m.in.:
- wiedzę z danej dziedziny,
- wyniki badań,
- analizę ankiet,
- instrukcje,
- przebieg procesów,
- abstrakcyjne pojęcia.
Kiedy warto je wykorzystywać?
Jakie mogą być zastosowania infografik? Jest ich dość sporo, ale można je w zasadzie sprowadzić do 4 głównych kategorii:
- ilustrowanie danych, które jest bardziej atrakcyjne niż zwykły wykres,
- wyjaśnienie planu działania, rozbitego na łatwo przyswajalne porcje,
- dokonywanie porównań i wykazywanie zależności,
- budowanie świadomości.
Co powinny zawierać dobre infografiki?
Warto być oryginalnym: robiąc coś, czego inni wcześniej nie robili, lub znajdując sposób przekazu, który będzie po prostu jedyny w swoim rodzaju. W ten sposób można ciągle zaskakiwać swoich odbiorców. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze ich potrzeby i zainteresowania, aby treści przedstawione w infografice, okazały się dla nich wartościowe i godne uwagi.
Nie można też zapominać o oznaczeniu kolorów i ich odpowiednim doborze w tworzonych wizualizacjach (pisałam o tym tutaj). To właśnie one, w połączeniu z prostymi ikonami wydobędą z infografik najważniejsze informacje.