Porównywanie się z innymi zabiło już nie jedno i nie dwa marzenia na całym świecie, a dzisiejszy świat social mediów na pewno nie pomaga nam budować swojego poczucia własnej wartości.
Otwierasz pierwszą lepszą aplikację, która prowadzi do niekończącej się krainy mediów społecznościowych, a tam… idealne wnętrza, ciała kobiet i mężczyzn stworzone jakby od linijki. Wszyscy czytają ambitne lektury, piszą wartościowe treści, tworzą przeróżne „cuda”, publikują fantastyczne zdjęcia, podróżują w miejsca, w których pewnie i Ty chciałbyś kiedyś być. I nie ma w tym niczego złego, gdyby nie to, że nasz przyjaciel, albo może wróg, ten, który mieszka w naszych głowach, w większości przypadków uruchamia proces PORÓWNYWANIA SIĘ Z INNYMI…
Czy porównywanie się z innymi zawsze musi być złe i wywoływać w nas poczucie, że jesteśmy gorsi?
Moim zdaniem nie i tutaj najwięcej do powiedzenia będzie mieć najważniejsza osoba – TY! Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz się porównywać z innymi, bo Twój wewnętrzny dialog może brzmieć tak:
“Matko, kiedy ja w końcu będę taka szczupła/ wysoka. Kiedy ja będę miała taki piękny dom?
A może brzmieć tak:
Lubię swoje ciało, ale mogę się zainspirować stylem życia Zosi i wprowadzić małe zmiany do swojego, aby codziennie stawać się lepszą wersją siebie.
Lepszą wersją siebie. Nie lepszą niż Zosia.
Takie porównywanie się do innych dotyczy nie tylko naszego wyglądu, ale właściwie każdej dziedziny życia i zaczynamy to robić już bardzo wcześnie w szkole. Niestety, czasami ten proces potęgują nasi najbliżsi pytaniami w stylu:
“A co z kartkówki dostała Kaśka? A czemu nie dostałeś piątki?”
To są pytania, na które tak naprawdę nie znamy odpowiedzi, a już na pewno, będąc dziećmi nie potrafimy się do tego odnieść. Uczyłeś się na sprawdzian sumiennie przez cały tydzień i dostałeś 4. Nie wiesz, dlaczego nie 5. Z Twojej perspektywy zrobiłeś wszystko, co tylko mogłeś, aby nauczyć się jak najlepiej, ale to Jasiek dostał 6 i pewnie on jest mądrzejszy i zdolniejszy niż Ty, ma talent, a TY NIE!
Spirala zaczyna się nakręcać bardzo mocno, prowadzi to do zaniżenia Twojej własnej samooceny, a co za tym idzie – spada Twoja motywacja do nauki (zamiast nauki możesz wstawić cokolwiek innego, co odpowiada Twojej sytuacji).
Dlaczego inni odnoszą sukcesy, a ja nie?
Sukces to bardzo mocno nadmuchane słowo i bardzo często kojarzone jest tylko z wielkimi rzeczami. Dom z basenem, drogi, luksusowy samochód, markowe akcesoria i ubrania. Też tak postrzegasz sukces?
Ja nie. Za każdym razem kiedy chcę coś osiągnąć, tworzę swoją własną definicję sukcesu. Gdy uczyłam się języka angielskiego, sukcesem dla mnie było znalezienie w ciągu dnia chociaż 15 minut na posłuchanie radia w języku angielskim i jak tylko udało mi się to osiągnąć, czułam się bardzo szczęśliwa.
Zacznij od wypisania tego, co chcesz osiągnąć w tym tygodniu albo miesiącu i do każdej z tych rzeczy, stwórz własną definicję sukcesu. Za każdym razem kiedy osiągniesz ten sukces – zanotuj to. Zaznacz w rubryce, że się udało, a potem z perspektywy czasu popatrz na to, ile razy już odniosłeś sukces.
Wróćmy do tego, dlaczego inni mogą być lepszymi uczniami niż ja…
Nie wiem, czy powiem coś popularnego, ale to czy będziesz jednym z najlepszych wcale nie musi zależeć od tego ile godzin dziennie spędzasz nad książkami. Można uczyć się 24 godziny i przynieść 2 z kartkówki…
To, co wyróżnia ucznia rewelacyjnego od dobrego to moim zdaniem:
- SYSTEMY – rewelacyjny uczeń jest w stanie stworzyć własny system nauki, nie uczy się wszystkiego naraz, potrafi zorganizować sobie przerwy i zadbać o siebie
- DOCIEKLIWOŚĆ – rewelacyjny uczeń będzie próbował zrozumieć daną rzecz na kilka możliwych sposobów
- ZADAWANIE PYTAŃ – rewelacyjny uczeń nie boi się zadać pytania, kiedy coś jest dla niego niejasne
- TWORZENIE NAWYKÓW i Śledzenie swoich postępów (najlepiej na papierze). Jeśli codzienna praktyka języka w postaci 1 nauczonego się nowego słówka wejdzie Ci w krew, bardzo szybko zobaczysz efekty swoich działań. Nauka 1 słówka dziennie nie zaboli. Cała kartka kolumn ze słówkami na jutro – tak
- UMIEJĘTNOŚĆ TWORZENIA NOTATEK – to dla mnie bardzo ważna umiejętności, ponieważ pracujesz wtedy zgodnie z tym, jak działa Twój mózg. Mózg chce zapamiętywać ważne dla nas rzeczy, ale jego funkcją jest również wyrzucanie tych informacji, które uzna za niepotrzebne.
- CEL – rewelacyjny uczeń chce siebie zobaczyć jako osobę, która płynnie załatwia sprawy w obcym języku, rozmawia na wiele tematów z każdym na ulicy, ale może też porozmawiać z lekarzem, prawnikiem czy sławną osobą, bo wie, że nie zabranie mu umiejętności językowych.
Mam dla Ciebie mały prezent. Listę nawyków, które możesz wykorzystać w nauce języka angielskiego. Pobierz ją, wydrukuj i zaznaczaj na niej swoje codzienne sukcesy.
Pamiętaj, że sukces dziś + sukces jutro + codzienny mały sukces = ŻYCIOWY SUKCES