Nadchodzący rok to doskonała okazja do wyznaczenia sobie nowych celów. Zamiast jednak po raz kolejny umieszczać na swojej liście tego, co wypada tam umieścić – wyjdźmy na moment poza schemat. Zastanówmy się nad tym, co naprawdę napędza nas do działania. Zwróćmy się w stronę źródła, które daje początek późniejszej motywacji. Zabierzmy się za realizację naszych marzeń! Aby w końcu móc je spełniać, warto zacząć od stworzenia Mapy Marzeń.
Czym są Mapy Marzeń?
Mapy, określane też często mianem Tablic Marzeń, są graficzną reprezentacją pragnień, celów i marzeń osoby, która je wykonuje. Działają więc na zasadzie wizualizacji czy przeniesienia konkretnych aspiracji – na zwykłą kartkę papieru. Do przygotowania takiej Mapy wykorzystuje się bardzo często kolorowe zdjęcia lub wycinki z gazet. Okazują się bardzo pomocne podczas wyrażania emocji, które towarzyszą naszym marzeniom i które chcemy uwiecznić na papierze.
Mapy Marzeń tworzy się na nadchodzący rok, choć są osoby, które uwzględniają w niej swoje życiowe cele. Tak naprawdę jest to kwestia dowolna i zależy w dużej mierze od tego, jak bardzo precyzyjnie podejdziemy do takiego zadania.
Od czego zacząć mapowanie marzeń?
Skutecznym sposobem jest Koło Życia, które pomoże nam wskazać obszary, traktowane jako priorytetowe. Nie chodzi o to, żeby w każdym z nich znaleźć coś, co zasługuje na ulepszenie. Ważniejsze jest wyodrębnienie konkretnych stref, nad którymi chcemy pracować.
Tworząc Mapy Marzeń, starajmy się być możliwie jak najdokładniejsi w wyrażaniu naszych życiowych aspiracji. Dla przykładu “awans zawodowy” będzie zbyt ogólnym pojęciem, ale już awans na Menadżera Regionalnego z określonymi widełkami wynagrodzenia – brzmi zdecydowanie lepiej.
Kiedy będziemy w tym precyzyjni, znacznie łatwiej skoncentrujemy się na osiągnięciu celu. Zapisujcie więc wszystko, co nawet pośrednio wiąże się z docelowymi marzeniami. Ważne, żeby w proces tworzenia zaangażować jak najwięcej skojarzeń. Na ostateczne szlify i wizualizacje przyjdzie czas później. Teraz ważne jest zebranie luźnych notatek, które może wymagać wielokrotnego analizowania Koła Życia i naszych dotychczasowych osiągnięć w poszczególnych obszarach.
Jak wykorzystać gotowe Mapy Marzeń?
Pamiętajmy, że nie konstruujemy ich po to, żeby finalnie trafiły do zapomnianej szuflady. Dlatego najlepiej umieścić gotową Mapę w miejscu, na które często spoglądamy. Ma być dla nas obrazowym przypomnieniem i codzienną dawką motywacji do działania.
Możemy je zatem umieścić nad łóżkiem w sypialni, na tapecie komputera czy w aplikacji smartfona. Ważne, żeby co jakiś czas zmieniać położenie Mapy Marzeń, co pobudza koncentrację na jej zawartości.
Pamiętajmy, że stworzenie własnej Mapy Marzeń może być właśnie tym, co w nadchodzącym roku pozwoli nam ruszyć z miejsca.